Dobre repetytorium maturalne, czyli jak skutecznie przygotować się do egzaminu dojrzałości

Naukę w liceum czy technikum kończy egzamin dojrzałości, matura. Choć wieloletni proces edukacji ma do niego dostatecznie przygotować, warto zadbać również we własnym zakresie o odpowiednie powtórki i naukę. Pozycje takie repetytorium maturalne ze zdawanych na maturze przedmiotów to najlepsze rozwiązanie, z którego korzystają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele na lekcjach i warsztatach. Jak wybrać tego typu produkt, na co zwrócić uwagę?

Repetytorium maturalne – dopasuj formę do potrzeb

Książki w postaci repetytorium maturalnego powstały praktycznie do każdego przedmiotu szkolnego, z którego można zdawać maturę, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Oczywiście najwięcej pozycji można znaleźć z przedmiotów obowiązkowych – języka polskiego, języków obcych, matematyki, a także popularnych, chętnie wybieranych przedmiotów dodatkowych – geografia, biologia, chemia, fizyka oraz historia. Repetytorium maturalne może mieć postać:

– zadań z rozwiązaniami i omówieniem,

– arkuszy maturalnych z kluczem,

– kompendium wiedzy,

– kompletnych zestawów do powtórek.

Optymalne jest korzystanie z różnych pozycji, pozwalających na kompleksowe powtórzenie materiału.

Kompendium wiedzy czy testy egzaminacyjne?

Postać repetytorium maturzysty może być naprawdę różna, którą zatem najlepiej wybrać? Często to nauczyciele polecają swoim uczniom książkę do dodatkowej pracy poza lekcjami. Przykładowe testy egzaminacyjne z omówieniem pozwalają na spróbowanie swoich sił w samodzielnie przeprowadzonym próbnym egzaminie. Z kolei forma encyklopedyczna, zbierająca najważniejsze zagadnienia pozwala na strukturyzowanie wiedzy, a  nawet jej niezbędne poszerzenie.

Regularna nauka kluczem do sukcesu

Przygotowania do matury nie da się odłożyć na ostatnią chwilę. To egzamin podsumowujący wiele lat nauki, dlatego warto odpowiednio wcześnie uzupełnić ewentualne braki. Wybór repetytorium maturalnego w formie kalendarza, na przykład z zadaniami na każdy tydzień ułatwia regularną naukę i powtórki. Dzięki takiemu podejściu maturzysta ma czas na zweryfikowanie swojej wiedzy i przygotowanie się do różnych form, jakie może mieć ten egzamin.